Manufacture des Gobelins - Manufaktura na gobelíny

18. září 2010 v 16:00 |  13. obvod
Pokud budete mít po návštěvě malebné Rue Mouffetard ještě sílu na prohlídku nějaké památky, zkuste pokračovat od kostela Sv. Medarda ještě kousek po Avenue des Gobelins. Po několika minutách uvidíte po pravé straně krásně zrekonstruovanou budovu Manufaktury na gobelíny.Když v roce 1443 přišel Jehan Gobelin z Remeše do Paříže, usadil se nejdříve v Rue Mouffetard, kde založil barvírnu vlny. Jeho šarlatově červená barva byla tak žádaná, že v krátké době zbohatl a mohl si postavit továrnu o něco níže, na břehu říčky Bièvre, kolem níž se tehdy začínaly soustředit malé barvírny a koželužny, které potřebovaly vodu na propírání a promývání svých výrobků (jak asi ta řeka musela vypadat?).
Potomci Gobelina udrželi barvírnu, která stejně jako později i celá čtvrť nesla jejich jméno, až do roku 1601, kdy ji prodali vlámským tkalcům, kteří zde z popudu krále Jindřicha IV. založili tkalcovnu koberců, které byly nazývány podle místa jejich vzniku "gobelíny". V následujících letech se manufaktura díky podpoře Ludvíka XIV. stala "Královskou manufakturou gobelínů", tkala koberce podle návrhů největších malířů té doby a její sláva trvala až do vypuknutí francouzské revoluce, kdy byla téměř zničena.
Její výrobu se sice v omezeném měřítku podařilo udržet, ale další ránu jí zasadila v roce 1871 Pařížská komuna, během níž byla jedna její část vypálena, a dále Haussmannova přestavba, která při stavbě bulváru ukrojila další její část.
Na začátku 20. století byla manufaktura zrekonstruována, výroba v ní obnovena a dodnes se v ní vyrábějí koberce - gobelíny - starými technikami a podle předloh těch nejlepších umělců.

42 avenue des Gobelins, 75013 Paris


Prohlídka manufaktury pouze s průvodcem, prohlídka galerie i bez průvodce
Vstupné: jen manufaktura 9 Euro, jen galerie 6 Euro, obojí dohromady 11 Euro
Otevřeno: galerie denně kromě pondělí 11 - 18 hod, každou poslední neděli v měsíci zdarma
prohlídka manufaktury úterý, středa, čtvrtek (kromě svátků) od 13.00 (délka cca 1,5 hod). Prodej vstupenek na prohlídku už od 11 hod po otevření galerie, omezený počet míst - lze rezervovat na www.fnac.com


Jak se tam dostat: metro Gobelins / bus 27, 47, 83, 9

 


Komentáře

1 Lucette Lucette | E-mail | 28. června 2015 v 22:36 | Reagovat

Zdravím, ráda si čtu o Vašich objevech Paříže. Jsou pro mne velmi inspirativní a díky Vám jsem objevila mnoho velmi krásných zákoutí a zajímavých míst Paříže. Díky moc.
Při mé poslední návštěvě jsem se byla podívat na Fondation Jerome Seydoux-Pathé a protože jsem o ní ve Vašich článcích nic nenašla, ráda bych Vás na ni upozornila. Nachází se na Av. des Gobelins č. 73. Rozhodně není tak impozantní jako budova Fondation Louis Vitton - také je skoro ukryta před chodci, ale je zajímavá.
Byla bych ráda, kdyby tato nabídka byla Vámi přijata jako můj dík za Vaše články.
Lucette

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 2. července 2015 v 23:48 | Reagovat

[1]: Dobrý den, děkuji za milý komentář, jsem ráda, že Vás můj blog inspiruje k poznávání Paříže. O nadaci Seydoux-Pathé jsem sice už někde četla, ale neznám ji, takže si ji píšu a až budu v blízkosti, zkusím se tam podívat, děkuji za dobrý nápad:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama