Kostel St. Étienne du Mont

10. září 2010 v 23:50 |  5. obvod
Ze stovek kostelů, které jsou v Paříži, jsem zatím viděla jen zlomek a ze všech nejvíc se mi líbil kostel St. Étienne du Mont v 5. obvodu. Najdete ho na malém náměstí hned za Panthéonem po levé straně. Kostel byl postaven v roce 1491 na místě starého chrámu z roku 1220, který už nestačil pojmout věřící. Protože byl postupně rozšiřován a přistavován, jednotlivé části pocházejí z různých dob a jsou tedy postaveny v odlišných slozích. Kupole a zvonice pochází z roku 1492, gotický kůr, lektorium a loď z 16. století, průčelí je z roku 1610 (základní kámen k němu položila královna Margot, první manželka krále Jindřicha IV). Průčelí je renesanční a skládá se ze tří frontonů nad sebou, každý jiného tvaru. Nástavba zvonice byla provedena v roce 1624.
Boční pohled na zvonici z Rue de la Montagne St. Geneviève


Interiér má ještě gotickou strukturu, i když pochází ze 16. století. Okna s vitrážemi jsou převážně ze 16. a 17. století, nejcennější z nich najdete na ochozu za oltářem a na kůru.

Je to jeden z nejsvětlejších kostelů, které jsem kdy viděla, je přímo zalitý světlem, které sem přichází vysokými okny lodi i kupole.
Kostel je zajímavý také proto, že je jediný v Paříži, ve kterém se zachovalo lektorium (chrámová přepážka nebo také letnýř), které do 15. - 16. století bylo ve všech kostelích. Je to příčná galerie se schodišti na obou stranách, ze které bývalo čteno evangelium a kázání. Po Tridentském koncilu byly většinou všude zbořeny, protože bránily výhledu na hlavní oltář. Jeho nádherná, téměř krajková výzdoba ve sv. Étiennu je renesanční.Protože jsem kostel navštívila o velikonocích, neviděla jsem některé sochy a kříže, které byly od Modrého pondělí zahaleny modrou látkou, která se snímá až o Velkém pátku. Zato jsem si mohla prohlédnout skříňku s relikviemi sv. Geneviève (patronky Paříže) a s kamenem z jejího prvního sarkofágu (Geneviève byla po své smrti v roce 512 pohřbena v kryptě opatství, ale v roce 1793 byly její ostatky exhumovány a spáleny na Place de Grève).

Velikonoční výzdoba kostelaNáměstí před kostelem (natáčely se tady některé scény z amerického filmu Julie a Julia s Meryl Streepovou)Pohled na levý bok kostela


Levá strana kostela s pohledem do Rue St. Étienne du Mont


Ke kostelu přiléhá lyceum Henri IV., které stojí na místě bývalého opatství. V jeho areálu se dodnes zachovala tzv. Clovisova věž z roku 1180.Jak se tam dostat: Metro Luxembourg, Cardinal Lemoin nebo Maubert Mutualité
 


Komentáře

1 Lucenka Lucenka | 9. března 2013 v 22:38 | Reagovat

Moc děkuji za tento blog. Díky němu jsem navštívila i tento kostel a doslava mne dostal. Přišla jsem tam neplánovaně na bohoslužbu, která zanechala ohromný dojem. Žádný jiný kostel ne mě tolik nezapůsobil.

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 10. března 2013 v 13:36 | Reagovat

[1]: Děkuji za milý komentář, mám radost, že jste kostel našla i díky mému blogu :-)

3 Mirek Plazík Blažek Mirek Plazík Blažek | E-mail | Web | 26. září 2013 v 13:17 | Reagovat

Nejdříve pochvala a úžas nad vaším webem Paříž pro pokročilé. Já tam byl letos podruhé na pouhých 12 hodin, takže jsem v Paříži pobyl pouhých 24 hodin. O to cennější jsou vaše informace. Navštívili jsme i tento kostel a souhlasím, nejkrásnější. Zpracovávám asi 1000 fotek z návštěvy Paříže, zde album z tohoto místa:
http://plazik.rajce.idnes.cz/Eglise_Saint-Etienne-Du-Mont%2C_Pariz_-_16.7.2013/

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 28. září 2013 v 21:04 | Reagovat

[3]: Dobrý večer, děkuji za odkaz na Vaše fotky, jsou moc hezké a ráda jsem si kostel připomněla. A taky mě těší, že Vám můj blog byl užitečný :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama