Rekonstrukce Les Halles

30. srpna 2010 v 1:04 |  1. obvod
Mám špatnou zprávu pro ty, kteří si zvykli při toulání centrem Paříže odpočívat v parku Les Halles. Je sice pravda, že mi park (a hlavně podzemní obchodní centrum) se svým okolím nikdy k srdci moc nepřirostl, ale byla to jediná zelená plocha v této hustě zastavěné části Paříže.


Halles1


Halles3


Halles5


Halles2

Příští čtyři roky se z tohoto klidného místa stane staveniště. Zmizí půvabné zelené pergoly, keře, stromy, dětská hřiště a trávníky, které uvolní místo... keřům, stromům, dětským hřištím a trávníkům. Jediný rozdíl bude, že místo vykácených vzrostlých stromů budou vysázeny malé. Proč tedy rekonstrukce, eufemisticky nazývaná renovace? Je pravda, že vybavení parku začínalo chátrat a některé jeho části se staly útočištěm bezdomovců, drogových dealerů a podivných týpků, kterým bylo lepší se vyhnout, ale snad by se dalo najít jednodušší řešení. Oficiálním důvodem je nutnost rekonstrukce podzemí, to ovšem nevysvětluje, proč je nutné zastřešit nákupní centrum a vchod do metra ohromnou ocelolaminátovou střechou, která zbaví podzemí posledních paprsků slunce, které tam doposud dokázaly proniknout. Celá ta legrace má stát 780 milionů euro. Že by pan Delanoë v čele pařížské radnice nevěděl co s penězi?


Halles1
Maketa budoucího zastřešeného vstupu do obchodního centra a metraBourací práce v parku začaly tento týden, i přes snahy nejrůznějších občanských iniciativ. Chudáci lidé, kteří bydlí v okolí. Taky jsem četla, že v parku žije spousta polodivokých koček a jiných zvířat, která teď začínají prchat. Kam se asi tak v té okolní husté zástavbě dostanou?
Fotografie z bourání mi dal k dispozici pro zveřejnění Le Pieton de Paris Jacques B.

Halles7


Halles7Jak se tam dostat: Metro Les Halles
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama