Po stopách Edith Piaf

27. srpna 2010 v 23:05 |  Osobnosti
Šansony Edith Piaf miluji odjakživa a byly jedním z důvodů, proč jsem se kdysi začala učit francouzsky - prostě jsem jim chtěla rozumět.


Z v
ystoupení v Olympii v roce 1961

Její život je známý z mnoha biografií i filmů, málokdo se ale v Paříži vypraví na místo, kde se narodila - asi i proto, že čtvrt Belleville nepatří mezi turisticky přitažlivé části Paříže (v Praze turisté taky dobrovolně nechodí na Žižkov). Údajně se narodila na ulici, na schodech před domem číslo 72 v rue Belleville, později bylo ale potvrzeno, že je to jen legenda a že ve skutečnosti se narodila v blízké nemocnici Tenon.


Piaf1


Piaf2

Jak se tam dostat: metro Belleville nebo Pyrenées


Edith Piaf je věnováno malé soukromé muzeum, které leží v 11. obvodě v nezajímavé Rue Crespin du Gast. Založila a spravuje ho Společnost přátel Edith Piaf, která si dala za cíl udržovat její památku. Celé muzeum je vtěsnané do dvou pokojů běžného bytu v obyčejném činžáku, je přístupné pouze po předchozí telefonické domluvě (jeden ze členů společnosti vám přijde odemknout, jinak tam nikdo není). Najdete v něm plakáty, programy z vystoupení, gramofonové desky, obrazy, fotografie, dopisy a předměty, které patřily Edith Piaf, i její šatičky a botičky (zdrobnělina je na místě, teprve tam jsem si uvědomila, že byla opravdu malinká, boty jsou snad velikosti 34 a do šatů by se stěží vešlo desetileté dítě).

Piaf3

Piaf2
V muzeu je bohužel zakázáno fotit, takže tato fotka je z Wikipedie.

5, rue Crespin du Gast
Otevřeno: Pondělí - středa 13.00 - 18.00, pouze po předchozí telefonické domluvě, tel. 01 43 55 52 72, vstupné zdarma, ale mlčky se očekává příspěvek na chod asociace, cca 5 Euro na osobu by mělo stačit
Jak se tam dostat: metro MénilmontantEdith Piaf se v Paříži mnohokrát stěhovala, všechna její bydliště jsem zatím ještě neprošla. To poslední bylo v bohatém 16. obvodu, na boulevardu Lannes 67 bis v blízkosti Buloňského lesíku.


Piaf5
Foto Wikipedia


Jak se tam dostat: Metro Porte DauphinPo své smrti v roce 1963 byla Edith Piaf pohřbená na hřbitově Père Lachaise ve 20. obvodu, blízko místa, kde se narodila. Doprovázela ji tam tehdy celá Paříž a na jejím hrobě jsou pořád čerstvé květiny.


Piaf1
Foto Wikipedia


Jak se tam dostat: Metro Père Lachaise


Francouzská televize vysílala asi před dvěma lety program, v němž díky televizní technice zpívali žijící zpěváci dueta s těmi, kteří již nežijí. Charles Aznavour v něm s Edith Piaf zpíval tento dojemný virtuální duet, písničku Plus bleu que tes yeux (Modřejší než tvé oči), kterou pro ni napsal v roce 1951.
 


Komentáře

1 menagor menagor | E-mail | 6. září 2010 v 18:05 | Reagovat

Bonjour,

je suis français et j'ai lu votre commentaire sur le blog le « Piéton de Paris ≠« concernant le petit théâtre Molière. Avez-vous écrit dans votre blog sur le rue des « THERMOPYLES, PARIS 14ÈME ». C'est une rue ravissante (aux beau jours, avec du soleil).
Voici un aperçu :
http://nicolas.blog.lemonde.fr/2008/06/27/rue-des-thermopyles-quatorzieme-paris/

Votre blog est très intéressant, il est dommage que je ne sache pas lire le polonais.
Bien cordialement ;
Jean-Pierre.

2 menagor menagor | E-mail | 6. září 2010 v 18:08 | Reagovat

j'ai corrigé le e-mail du Premier message qui n'est pas bon.

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 6. září 2010 v 21:15 | Reagovat

Merci pour votre gentil commentaire, juste pour votre informations, le blog n'est pas écrit en polonais mais en tchèque. Pendant une de mes prochaines visites de Paris j'irais voir la Rue des Thermopyles que vous me proposez, elle me plait beaucoup sur vos photos.
Hana

4 Katka Katka | E-mail | 7. září 2010 v 15:03 | Reagovat

Zdravím a opravdu chválím krásný blog!;-) Měla bych dotaz ohledně muzea Edith Piaf, jak píšete, že je přístupné po telefonické domluvě- moje francouzština není nejlepší a mám trochu strach, že kdybych zavolala, tak by majitelé nemuseli pochopit, co po nich chci;-) Nevíte, jestli neumí alespoň trochu anglicky? Toto muzeum bych opravdu velice ráda navštívila, protože Edith Piaf je jeden z důvodů, proč vlastně do Paříže jedu, ale "děsí" mě možná komunikační bariéra...

5 praga-magica praga-magica | 7. září 2010 v 19:58 | Reagovat

Dobrý den, děkuji za komentář a chválu. Pokud jde o Muzeum Edith Piaf, bohužel nevím, jestli p. Bernard Marchois, který je kurátorem muzea, mluví anglicky, zkoušela jsem se Vám dívat na různé internetové stránky, ale nikde to není napsané. Každopádně je ale moc ochotný a příjemný, takže se určitě nějak domluvíte.
HF

6 Julie Francoise Julie Francoise | Web | 19. srpna 2011 v 15:20 | Reagovat

Úžasný článek, Edith zbožňuju, na jejích písních jsem se učila  - a učím - francouzštinu a vždycky, když jedu do Paříže, stavím se u ní na hrobě s kytkou. To muzeum jsem letos chtěla navštívit, bohužel mi ale už nezbyl čas - díky moc za informace, určitě se tam vydám příští rok.

7 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 19. srpna 2011 v 20:54 | Reagovat

Děkuji za komentář, muzeum je sice maličké, ale pro ty, kdo mají Edith Piaf rádi, určitě jeho návštěva stojí za to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama